بیو گرافی دکتر انوش برزیگر

24 سپتامبر 2013

خدایا

از‌اینکه جهان هستی را آفریدی

از‌اینکه جهان نیستی که خود هستی‌ست را آفریدی

خدایا از‌اینکه جهان هستی و نیستی را آفریدی

تو را تو را

با بی نهایت عشق

سپاس می‌گویم.

بخش اولupload_0013

معرفی:

تاریخ تولد: ۱۳۲۶

محل تولد: استان گیلان، شهرستان صومعه سرا،‌ منطقه تاریخی کسماء، میانده

متاهل، دارای سه فرزند

همسر: فوق لیسانس مدیریتی، مدرس تربیت معلم

تحصیلات فرزندان:

دختر؛ دکترای داروسازی

پسر(محمودرضا)؛ پزشک

پسر(مهردادرضا)؛‌اینترن – در حال فارغ التحصیلی پزشکی

تحصیلات:

  1. ابتدایی؛ کسماء
  2. متوسطه و دبیرستان؛ صومعه سرا و رشت
  3. پزشک عمومی؛ از دانشگاه ملی سابق
  4. متخصص داخلی؛ قلب، از دانشگاه ملی سابق، شهید بهشتی
  5. فوق تخصص؛ قلب از دانشگاه شهید بهشتی

شخصیت اجتماعی:

  1. از خصوصیات ‌اینجانب فراجناح بودنم است و به هیچ گروه، سازمان و جناح‌های مختلف، وابسته  نبودم، نیستم و نخواهم بود.
  2. اعتقاد من در انتخاب افراد بر مبنای شایسته سالاری و فرهیخته بودن و داشتن اعتقاد، ‌ایمان، اعتدال و عدالت و داشتن نظم و فائق بودن منطق بر احساس می‌باشد.
  3. احترام و عزت بر پیش کسوتان از اصول زندگی من است.

استخدام:

استخدام دانشگاه: در سال ۱۳۶۵ با مرتبه استادیاری

با توجه به تازه تاسیس بودن و عدم حضور اساتید علوم پایه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان و شرکت فعال و تدریس در تمام دوره‌های آموزشی قلب (آناتومی، فیزیولوژی، فیزیوپاتولوژی، دوره استجری و‌اینترنی) در اولین جشن فارغ التحصیلان پزشکی با امتیاز بالا از بین همه اعضای هیات علمی ‌به عنوان اولین استادیار نمونه با حضور جناب آقای دکتر ملک زاده؛ وزیر اسبق مورد تشویق واقع و مفتخر به دریافت جوایز و لوح تقدیر شدم.

مرتبه علمی:

پس از ۸ سال فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی از سال ۱۳۶۵ با امتیاز بالا و تشویق وزیر محترم وقت به ترتیب به مرتبه علمی ‌دانشیاری و استادی ارتقاء پیدا کردم.

استاد نمونه کشوری:

در سال ۷۶ در جشنواره بوعلی سینا با امتیاز بالا به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب و مورد تشویق و تقدیر و مفتخر به دریافت جوایز و لوح تقدیر از مسئولین کشوری و معاونت محترم ریاست جمهوری و وزیر محترم بهداشت قرار گرفتم.

محقق نمونه:

محقق نمونه در چندین دوره ی متوالی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان.

پزشک نمونه:

۱-    دریافت لوح تقدیر و جوایز به عنوان پزشک منتخب نمونه از جامعه متخصصین داخلی ایران

۲-    دریافت لوح تقدیر و جوایز به عنوان پزشک منتخب نمونه از نظام پزشکی کل کشور

جوایز و تندیس:

دریافت لوح و تندیس در کنگره و انجمن آترواسکروز به دلیل فعالیت‌های شاخص علمی‌ و پژوهشی

سخنران برجسته:

-         دریافت لوح تقدیر به عنوان سخنران برجسته در دهلی نو در ارتباط با “طرح تحقیقاتی بررسی ریسک فاکتورها در شهر و روستای صومعه سرا و مقایسه آن با هم” و اعلام آن به سفارت و پوشش خبری از شبکه دو سراسری کشور

-         دریافت لوح و تقدیر از استاندارهای استان گیلان در دوره های مختلف

سمت ها:

-         عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی به عنوان مشاور و عضو گروه بالینی

-         عضویت در برد و پره برد و عضو هیات ممیزه وزارت بهداشت و درمان پزشکی کشور

-         عضو سیاست گذاری بیماری‌های قلب و عروق ایران

-         مدیرگروه و رئیس بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت

-         نایب رییس (در چند دوره) و عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور

-         عضو و نایب رییس جامعه متخصصین داخلی ایران (در چند دوره)

-         عضو هیات مدیره نظام پزشکی و رییس چند دوره شورای هماهنگی نظام پزشکی استان گیلان

فعالیت های علمی:

طرح های تحقیقاتی استانی و ده ها طرح های تحقیقاتی، همراه با سخنرانی در کنگره ها

-         کتاب منتخب:  انتخاب و اعلام کتاب برگزیده از طرف صدا و سیما تحت عنوان “صدا و سوفل‌ها”

فعالیت‌ها:

-         ویزیت رایگان در روستاها:

از سال ۱۳۵۸ پس از اخذ تخصص، با ویزیت رایگان بیماران داخلی قلب از ساعت ۵٫۳۰ صبح در بخش‌ها و مناطق روستایی گسکرات (کسماء، طاهرگوراب و…)

- بنیان گذاری آسایشگاه نوین و ویزیت و درمان رایگان

- در سال ۵۸ با فراخوان مدیرعامل آسایشگاه در تلویزیون که اعلام شد؛ آسایشگاه در وضعیت نامناسب بهداشت و درمان قرار دارد و درخواست کمک از جامعه پزشکی،‌ اینجانب از صبح روز بعد و هر روزه با حضور در آسایشگاه پس از برگشت از ویزیت در روستاها؛ به ارایه خدمت و تغییر در ساختار درمانی آسایشگاه پرداختم  که امروزه ‌این آسایشگاه بعد از آسایشگاه کهریزک با حدود ۶۰۰ نفر مدد جو یکی از بهترین آسایشگاههای ایران می‌باشد، و‌این افتخار نصیب من شده است که با سمت عضو هیات امناء و رییس هیات مدیره کماکان به انجام وظایفم مشغول باشم.

- بنیان گذار بیمارستان تک تخصصی قلب دکتر حشمت رشت

از افتخاراتم ‌این بوده و هست که بنیان گذارو رییس بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت بوده و هستم؛ که با سه تخت و یک دستگاه ECG شروع به کار کرده ام که هم اکنون به عنوان یکی از بهترین و مجهزترین  بیمارستان‌های تک تخصصی قلب ایران است که با تمام تجهیزات قلب و رزیدنتی در حال خدمت به هموطنان در سطح استان گیلان و استان‌های همجوار و کشورهای هم مرز شمالی است.

- از بنیان گذاران دانشگاه علوم پزشکی گیلان

به عنوان یکی از بنیان گذاران دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام وظیفه نموده و هشت سال سمت معاونت آموزشی، پژوهشی و تحصیلات تکمیلی را عهده دار بوده ام و هم اکنون نیز در سمت مدیرگروه قلب در حال خدمتم.

- تهیه زمین برای تاسیس سایت دانشگاهی

تهیه دویست هکتار زمین در زمان تصدی معاونت آموزشی، پژوهشی و تحصیلات تکمیلی با یاری جناب آقای مهندس رنجبر (نماینده محترم اسبق صومعه سرا) و جناب آقای دکتر نوبخت (نماینده محترم شهرستان رشت) که‌ این سایت هم اکنون در حال ساخت می‌باشد.

بخش دوم

فعالیت‌های نظام پزشکی:

تاسیس خانه پزشک: (ورود به فعالیت‌های صنفی بر اساس احساس نیاز و ضرورت)

وضعیت نظام پزشکی رشت با یک اتاق و یک آبدارخانه نامناسب و فاقد شانی در خور جامعه پزشکی بود، در حالی که به دلیل عدم توان پرداخت ۵۰۰ هزار تومانی،  زمین ۱۲۰۰ متری از نظام پزشکی باز پس گرفته شده بود، و‌این موقعیت نابه‌سامان باعث شد که‌اینجانب با توجه به عدم حضور در دوره چهارساله عضویت در هیات مدیره نظام پزشکی با انگیزه رسیدگی به وضعیت نظام پزشکی رشت، مجددا برای نامزدی در هیات مدیره آن با ارایه برنامه مشخص از جمله تاسیس ۱۵ ماهه خانه پزشک و استفاده از تمام امکانات ارتباطی برای سامان دادن به مسایل روز نظام پزشکی؛  وارد رقابت انتخاباتی شوم، که با حمایت و اعتماد جامعه پزشکی توانستم با تاسیس خانه پزشک طی ۱۵ ماه بر اساس قول انتخاباتی ام با تمام امکانات سازمانی و سالن کنفرانس و طبقات مختلف که در حال حاضر یکی از بهترین نظام پزشکی‌های سطح کشور می‌باشد، به انتظارات و اعتماد جامعه پزشکی پاسخی در خور بدهم.

حمایت از همه گروههای صنفی و برخوردار بودن از حمایت همه گروه‌های صنفی:

-         در تمام سالها که رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان  یا عضو یا نایب رییس شورای عالی بوده ام؛ ضمن رعایت حق و حقوق بیماران از حق و حقوق همه گروه های پزشکی از جمله ماماها،‌پروانه داران، فیزیوتراپها، پزشکان عمومی، داروسازان، دندانپزشکان، پزشکان متخصص و پاراکلینیک ها و سایر گروه ها  نیز دفاع کرده ام  و نشانه ‌این امر در زمان برگزاری انتخابات؛ حمایت پزشکان عمومی‌از‌اینجانب و اعلام نام‌اینجانب در کنار پنج پزشک عمومی ‌می‌باشد. (گواه اظهاراتم در این خصوص حضور بعضی از همکارانم در شورای جدید می باشد.) اعلام حمایت همه ی گروه‌ها در ابتدای فهرست انتخاباتی نشانه مورد اعتماد و قبول بودن ‌اینجانب از طرف گروه‌های مختلف و انجمن‌های علمی‌بوده و‌این امر به خاطر‌این مساله هست که هیچ وقت در جناح خاصی نبوده و نخواهم بود و فکر و فعالیت و نتیجه عملکردم نشانه یک فراجناحی می‌باشد.

بخش سوم (حمایت از برنامه های حال و آینده گروه های پزشکی)

طرح پزشک امین سازمان تامین اجتماعی

مخالفت صریح برای توقف اجرای طرح پزشک امین به طوری که صراحتا و قاطعانه اعلام کرده ام هر پزشکی که در‌این طرح ثبت نام کند، پروانه اش باطل خواهد شد. که خوشبختانه ‌این طرح با فعالیت همه گروههای صنفی بخصوص گروه پزشکان عمومی ‌گیلان و سایر استان‌ها متوقف شد.

طرح پزشک خانواده و ارجاع  ضمن اعتقاد به اجرای طرح پزشک خانواده و ارجاع؛ مخالفت خود را با  اجرای زود هنگام‌ این طرح با پیشنهاد های  زیر اعلام می دارم:

-         عدم اجرای عجولانه طرح

-         فرهنگ سازی طرح توسط رسانه‌های گروهی

-         در نظر گرفتن واقع بینانه‌ی سرانه درمان

-         هماهنگی با بیمه‌ها و تضمین و تعهد بیمه‌ها در پرداخت ها

-         در نظر گرفتن بودجه حداقل ده تا پانزده ساله و تضمین پرداخت آن

-         آن تایم و آن لاین بودن پرداخت مطالبات پزشکان

-         بکارگیری درست همه ی گروه‌های مختلف پزشکی از جمله گروه‌های مامایی، پرستاری، پزشکی، پزشکان عمومی‌ و دندانپزشکان، پزشکان متخصص و فوق تخصصی، داروسازی و پروانه دار‌ها و شرکت تمام گروه‌های پاراکلینیکی و استفاده از بیمارستان‌های دولتی و خصوص در‌این طرح

-         استفاده از تجارب فرهیختگان و نخبگان  کشوری در تدوین و اجرای برنامه

-         استفاده از تجربیات کشورهایی که ‌این طرح را به درستی برنامه ریزی کردند و در حال اجرا می‌باشند.

توانمندی و آموزش و نظارت:

اینجانب اعتقاد دارم که پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و گروه مامایی و… می‌توانند با طی دوره‌های آموزشی با نظارت نظام پزشکی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ خدمات پزشکی تکمیلی را ارائه دهند.

چنانکه‌اینجانب‌این تجربه را در گذشته داشته ام؛ به طوری که تعدادی از پزشکان عمومی ‌که در بخش‌های مختلف از جمله  ویزیت بیماران و حضور در تست ورزش و سایر خدمات…  در بیمارستان قلب دکتر حشمت کار می‌کردند، به علت انجام فعالیت طولانی و داشتن تجربه و احراز توانمندی؛ با دریافت گواهی از‌اینجانب در همین ارتباط و استفاده آن در بخش‌های خصوصی توانستند  از دستگاه الکتروکاردیوگرافی و حتی تفسیر نوار آن به نحو مطلوب در جهت کمک به تشخیص و درمان و راهنمایی کردن بیماران به بخش اورژانس بیمارستان ارایه خدمت نمایند.

همچنین در ارتباط با استفاده از آندوسکوپی یا کولونسکپی و…  پزشکان متخصص داخلی با آموزش‌های مکرر در کنگره‌ها و بازآموزی‌ها و نظارت، توانستند گواهی مهارت را دریافت نموده و توانمندی‌های خودشان را نشان دهند و کمک شایانی در جهت تشخیص ودرمان  به بیماران بخصوص در شهرستان‌ها نمایند.

در خاتمه باید عرض کنم؛ ارایه بیوگرافی اینجانب، دلیلی خود خواهی و خود‌ستایی نیست، بلکه خواستم شناختی جزیی از من داشته باشید؛ چون من خود را جز ذره‌ای از عشق آن نمی دانم و هیچ چیز در‌این دنیا جز عشق آن مرا مست نخواهد کرد و دو قطعه زیر که از گفته های خودم می باشد؛ دال بر اعتقادم است:

من نه منم

هر چه (آن) هست،

ذره‌ای    ز (آنم)

از آن بی کران اقیانوس عشق

من؛ نه (منم)

ذره‌ای ز بی کران عشق ِ آنم

                                دکتر انوش برزیگر

هیـــــچ در جهان نیست، کند مرا مست

مگـــر عشــــق تو، کند مرا مــــست

ای مست کننده،  مست کن مرا مست

تـا شوم از عشــــق تو، مست و مست

                            دکتر انوش برزیگر

در خاتمه؛ درود فراوان و عشق بی پایان خدا بر همه شما باد.

دیدگاه ها مسدود است.